nawigacja

Strona główna

Aktualności

Muzeum

Artykuły

Wydarzenia

Wystawy

Konkursy

Wydawnictwa

Multimedia

Linki

Biuletyn informacji publicznej
Biuletyn Informacji Publicznej

sonda

Dwieście lat temu w Wiedniu trwał kongres, który ukształtował granice w Europie na niemal 200 lat. Czy uważasz, że:
Kongres położył kres porewolucyjnym zmianom w systemach rządów w Europie? Zakonserwował na wiele lat stosunki feudalne w Europie i przyczynił się na dłuższą metę do zdystansowania Europy przez Stany Zjednoczone?
Było to wielkie osiągnięcie dyplomacji europejskiej, która pozwoliła na długie lata względnego pokoju aż do wybuchu I wojny światowej?


zobacz wyniki

Nieodzowność konserwatyzmu. Księga pamięci Tomasza MertyTrudno wybrać tylko jeden obraz Tomasza Merty – kompetentnego i zaangażowanego urzędnika państwowego, niebagatelnego przewodnika po zawiłych ścieżkach myśli politycznej, publicysty, nauczyciela i erudyty.

 
We wspólnej publikacji Muzeum Historii Polski i Teologii Politycznej Tomasza Mertę wspominają przyjaciele, współpracownicy i uczniowie.„Tomek wybudował gmach trwalszy od katedry, gmach pamięci i wdzięczności tych, którzy go znali – jego bliskich, przyjaciół, współpracowników czy uczniów. Tomek był jak skała – jego prawość, dojrzałość, przenikliwość intelektualna, zaangażowanie sprawiały, że każdy, kto się z nim stykał, zyskiwał. Zyskiwał w sensie praktycznym – bo Tomek miał wielki dar znajdowania odpowiednich środków do osiągania właściwych celów. W sensie intelektualnym, ponieważ chętnie dzielił się inteligencją i erudycją, umieszczając nawet drobne sprawy na wyobrażonej mapie polskiej kultury. I wreszcie w sensie moralnym – jako niezwykły przypadek człowieka emanującego prawością i prostotą, przy którym każdy był czy starał się być lepszy. Należy wspomnieć jeszcze lojalność, pogodę.”

Fragment przedmowy, Robert Kostro, Marek A. Cichocki

Publikacja nie jest przeznaczona do sprzedaży. Możliwość zamówienia publikacji po pokryciu kosztów wysyłki.


Do pobrania:
Spis treści (pdf)

Biogram Tomasza Merty
Wybrane wspomnienia


Wprowadził: WP
Data: 2011-11-18
Data modyfikacji: 2014-10-27 15:02:49

Przyszła siedziba MHP

Dodatki

  • Powiadom znajomego
  • Zapisz jako PDF

Artykuły

Kalendarium

Newsletter


Newsletter